لیزر موهای زائد

یکی از بهترین روش های اصلاح مو، لیزر موهای زائد است. امروزه لیزر موهای زائد طرفداران بسیاری دارد، اما آیا لیزر موهای زائد یک روش دائمی برای حذف موهای زائد بدن است؟ افراد داوطلب لیزر بدن،  معمولا در رابطه با عملکرد و تعداد جلسات مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه ایده آل سوال دارند، باید گفت بسته به نوع لیزر روش کار متفاوت است، شما می توانید تنها با چند جلسه استفاده از لیزر برای همیشه از شر موهای زائد بدن خود خلاص شوید. مسلما افراد در رابطه با انواع لیزر که استفاده می شود اطلاعات کافی ندارند، اما باید بدانید تنها یک نوع لیزر وجود ندارد، لیزر در انواع مختلفی در بازار موجود است، که بهتر است بسته به نیاز و شرایط خود بهترین نوع لیزر را انتخاب کنید .

عملکرد لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد بر مبنای ملانین انجام می شود، در حقیقت ملانین رنگ چشم، مو و پوست را تعیین می کند و از اثر بخشی تابش های خطرناک خورشید به پوست جلوگیری می کند.موهای بدن در دو فاز استراحت و رشد قرار دارد، در اکثر موارد  تعداد  بیشتر موها در فاز استراحت قرار می گیرند و تنها تعداد کمی از آن ها در فاز رشد می باشند .روند کار در لیزر موهای زائد اینگونه است که با حرارت و سوزاندن فولیکول مو، موهای تیره رنگ بدن از بین می برد .در صورتی که موی بدن در فاز استراحت قرار بگیرد لیزر نمی تواند اثری بر آن داشته باشد، به همین دلیل برای از بین بردن کل موهای بدن نیاز به چند جلسه درمان است.

چه افرادی برای انجام لیزر مناسب نیستند؟

عفونت فعال
مصرف دارو های خاص
مصرف دارو های خاص
اختلالات هورمونی
اختلالات هورمونی
افراد برنزه
افراد برنزه
افراد باردار
افراد باردار
بیماری لوپوس
بیماری لوپوس
مصرف داروهای حاوی طلا
مصرف داروهای حاوی طلا
تبخال های مکرر
تبخال های مکرر
وجود گوشت اضافه در ناحیه
وجود گوشت اضافه در ناحیه
وجود برخی بیماری ها
وجود برخی بیماری ها
مصرف ایزوترتینویین
مصرف ایزوترتینویین
عفونت فعال
عفونت فعال
تاتو، خال یا کک و مک در محل
تاتو، خال یا کک و مک در محل

مزایای لیزر موهای زائد

  • تکنولوژی لیزر، یک روش تایید شده توسط FDA، برای از بین بردن موهای زائد بدن است.
  • فرد در مدت زمان کوتاهی به نتیجه می رسد، زمان مورد نیاز برای هر جلسه کوتاه است، بسته به نواحی مورد نظر برای لیزر ممکن است از چند دقیقه تا یک ساعت زمان برای هر جلسه نیاز باشد.
  • معمولا مراقبت های خاصی نیاز ندارد، و فرد می تواند بعد از لیزر فعالیت های روزمره خود را داشته باشد.
  • از آنجا که لیزر برای نواحی حساس بدن تعبیه شده است، در نتیجه ایجاد زخم و تورم خیلی به ندرت دیده می شود، افراد می توانند با کمک لیزر بدون هیچ عارضه ای موهای بدن خود را به طور دائمی از بین ببرند.
  • بدون عارضه، لیزر موهای زائد هیچ گونه عارضه ای برای فرد ندارد، تنها ممکن است فرد سوزش یا قرمزی در محل را مشاهده کند، که گذرا است .
  • بدون درد، بهترین دستگاه های لیزر مو، دارای سیستم های خنک کننده هستند، در صورتی که توسط فرد با تجربه در این زمینه انجام شود، فرد هیچ گونه دردی را تجربه نمی کند.
  • در لیزر موهای زائد بدن، پوست درگیر نمی باشد، تنها فولیکول های مو هدف قرار می گیرند.
  • با کمک تکنولوژی لیزر می توان، موهای زائد مناطق وسیعی از بدن را از بین برد .

تعداد جلسات لیزر موهای زائد

موهای زائد به طور معمول هر هفته نیاز به اپیلاسیون و اصلاح دارند و انجام این امر به صورت هفتگی وقت زیادی را از انسان هدر می‌دهد. انسانها همیشه به دنبال روشی مطمئن بوده اند که از شر این موهای زائد خلاصی پیدا کنند .لیزر موهای زائد یک راه حل عالی برای رفع همیشگی آنهاست. از فاکتورهای مهم برای تصمیم گیری درباره لیزر کردن موهای زائد، تعداد جلسه های لیزر مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه دلخواه است.

تعداد جلسات برای رفع موهای زائد توسط لیزر به چه عواملی بستگی دارد؟

عواملی همچون نوع مو و پوست، مقدار موی مورد نظر برای لیزر، سن و جنس، نوع لیزر، واکنش به لیزر ومحل رفع موهای زائد در بدن. معمولاً جلسات لیزر بین ۴ تا ۸ جلسه متغیر است اما گاهی شاید تعداد جلسات با توجه به عواملی که نام بردیم بیشتر یا کمتر شود.نوع پوست شما و موهایی که می‌خواهد لیزر کنید.

اگر پوست شما روشن باشد و موهای تیره داشته باشید، بهترین گزینه برای لیزر موهای زائد هستید زیرا هدف لیزر ، ملانین است که رنگدانه های تیره ای در مو و پوست می باشد. به همین دلیل لیزر بر روی موهای مشکی و تیره بهتر جواب می دهد تا موهای روشن و خاکستری و سفید. گفتیم که پوست های روشن گزینه مناسب تری برای انجام لیزر هستند زیرا پوست های تیره ملانین بیشتری دارند و تمرکز برای هدف و لیزر موهای زائد را دشوار می کنند.

ناحیه رفع موهای زائد در بدن

رویش مو می تواند در نقاط مختلف بدن متفاوت باشد، لیزر موی زائد فقط بر روی موهایی که در حال رشد هستند جواب می دهد و تعداد جلسات لیزر مو به چرخه رشد موها در نقاط مختلف بدن بستگی دارد. رشد موها به عوامل ژنتیکی بسته است بنابراین بین افراد متفاوت می باشد . افراد گوناگون با میزان رویش موهای متغیر، بین ۶ تا ۸ جلسه نیاز به لیزر دارند و بین این جلسات با توجه به نظر متخصص مربوطه ۳ تا ۸ هفته فاصله است که در نهایت رشد موها را تا ۸۰ درصد کاهش می دهد.

تعداد موهای کاندید برای لیزر چگونه مشخص میشود؟

تعداد جلسات لیزر موهای زائد با توجه به مقدار موهای زائدی که می خواهید رفع شود، افزایش می‌یابد. جلسات اولیه همان ۶ تا ۸ جلسه هستند ، اما جلسه های تکمیلی امکان دارد که اضافه شوند ‌. دلیل این کار این است که موهای زائد به کلی از بین نمی‌روند و اگر شما بخواهید به طور کامل از شر رشد آنها خلاص شوید باید تعداد جلسات بیشتری را مراجعه کنید .قسمت هایی از بدن که دارای موهای پرپشت و بیشتری هستند به لیزر بیشتری نیاز دارند.
علت دیگر، رشد موهای جدیدی هستند که به دنبال لیزر سایر موها، فولیکول آنها فعال شده و رشد می‌کنند . این فولیکول هایی که فعال شدند امکان دارد از ابتدای تولد در زیر پوست شما بوده‌اند اما در حالت خاموش قرار داشته‌اند‌.

سن و جنس

زمانی که سن انسان بالا می‌رود، رشد موها نیز افزایش پیدا می‌کند که این فرآیند طبیعی بدن انسان می باشد . گاهی مشاهده می کنیم که در صورت خانم ها موهای جدید و ناخواسته زیاد می‌شود پس گاهی بعضی نقاط بدن که مو در آنجا رشد نمی‌کرده هم پرمو می‌شود و نیاز به لیزر پیدا می کند . به طور کلی خانم ها بیشتر خواهان لیزر موهای زائد خود هستند اما جدیداً مردان هم برای موهای پشت و موهای سینه که زبر و سیاه می باشند و همچنین کمتر در معرض نور آفتاب هستند برای لیزر مراجعه می‌کنند .
واکنش بدن افراد به لیزر فرد به فرد متفاوت می باشد . به این دلیل که نوع پوست و چرخه رشد موها به عوامل ژنتیکی بستگی دارد.

سخن آخر

این نکته را فراموش نکنید که نوع دستگاه لیزری که موهای زائد با آن لیزر می شوند نیز بسیار مهم است و اگر تصمیم به لیزر موهای خود گرفته اید حتماً به یک کلینیک معتبر و متخصص حاضر مراجعه کنید.

مطالب مرتبط