لایه برداری و پیلینگ

یکی از مهم ترین دغدغه های اکثریت افراد در کاهش روند پیری پوست است، خوشبختانه امروزه پیشرفت های بسیاری در زمینه پزشکی صورت گرفته است که می تواند تا حد قابل توجهی روند پیری پوست را به تاخیر بی اندازد. لایه برداری و پیلینگ یکی از این روش های درمانی و زیبایی پر طرفدار است . منظور از لایه برداری و پیلینگ، برداشتن لایه ای از پوست  به روش شیمیایی، میکرودرم و یا  لیزر است. این روش درمان تمام لایه های خارجی پوست که آسیب دیده هستند را حذف می کند ، که می تواند تاثیر چشمگیری در از بین بردن، چروک،  لکه های صورت، کک و مک، خراش های سطحی پوست، سیاهی نواحی خاصی از بدن و… داشته باشد .

انواع روش های لایه برداری

پیلینگ-300-(3)
لایه برداری با روش‌های شیمیایی
پیلینگ-300-(3)
لایه برداری با میکرودرم ابریژن
پیلینگ-300-(3)
لایه برداری با لیزر CO2 و لیزر فراکشنال

عوارض پیلینگ صورت

خیلی از افراد تصور می کنند که لایه برداری برای پوست مضر است و  این کار می تواند در دراز مدت عوارضی داشته باشد، در حالی که باید گفت این روش درمان  فواید بسیاری دارد و عوارض برای آن بسیار ناچیز است نه تنها ممکن است فرد بعد از درمان کمی احساس خارش و سوزش داشته باشد که البته گذرا و قابل تحمل است . برای  کنترل درد و یا سوزش بعد از لایه برداری معمولا متخصص مسکن هایی را تجویز می کند، در نتیجه می تواند با رعایت دستورالعمل های بسیار اندک عوارض این روش درمان را از بین برد و از مزایای آن بهره برد.

مراقبت های بعد از پیلینگ صورت

پیلینگ-300-(3)
استفاده از ضد آفتاب
پیلینگ-300-(3)
شستشوی صورت با آب خنک
پیلینگ-300-(3)
استفاده از صابون های قلیایی
پیلینگ-300-(3)
جلوگیری از برخورد با نور آفتاب

روش های مختلف لایه برداری صورت

عملکرد لایه برداری پوست

همانطور که گفته شد، از روش‌هایی که پزشکان  پوست و مو، برای درمان مشکلات پوستی و از بین بردن جای لک عارضه های مختلف توصیه میکنند،لایه برداری پوست است.انجام لایه برداری، به جوان سازی و بهبود چین و چروک منجر خواهد شد.عملکرد لایه برداری پوست، به این گونه است که با برداشتن لایه بیرونی پوست، روند پوست اندازی را تسریع می بخشند . سلولهای مرده از بین می‌رود و در نتیجه پوست درخشان و صاف تر می شود.

روش های لایه برداری پوست به صورت شیمیایی

روش شیمیایی به سه روش انجام میشود: سطحی، متوسط و عمیق.

۱_لایه برداری سطحی، که هدف آن، رفع تیرگی پوست و چروک های خفیف و درمان جای جوش های قدیمی در لایه اپیدرم است.
۲_لایه برداری متوسط: در لایه برداری متوسط، لایه برداری با عمق بیشتری صورت می گیرد و برای از بین بردن ضایعات پوستی، آکنه پوستی، تغییرات پوست و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۳_لایه برداری عمیق که برای درمان چین و چروک های خشن، آفتاب سوختگی های شدید، اسکارهای شدید پوستی و … است.

لایه برداری به روش مکانیکی

در لایه برداری مکانیکی، مواد ساینده ای را، بر روی پوست می کشند. هدف از این کار، این است که سلولهای مرده، از روی پوست برداشته شود. می‌توان گفت این روش از لایه برداری، کمک زیادی به بهبود لکه های پوستی می کند.

۱_لایه برداری پوست با استفاده از کرمهای اسکراب.

اسکراب ها، کرم ها و صابون هایی هستند که دارای دانه های خشن می باشند و با استفاده از خراشیدگی و ساییدگی پوست، سلول های مرده را جدا می کنند. این اسکراب ها، به درمان جوش های سر سیاه و سفید کمک می‌کند.

۲_میکرودرم آبریژن: در استفاده از روش میکرودرم ابریژن، برای لایه برداری پوست، پودر کریستال های سخت اکسید آلومینیوم، با فشار توسط دستگاه مخصوصی بر روی پوست پاشیده می‌شود و سپس با دستگاه میکرودرم، عملی شبیه مکش در پوست ایجاد می کنند. ساباندن پوست و فشار منفی که به پوست وارد می شود، سبب بهبود منافذ باز ، بهبود جای جوش های سر سیاه و سفید، کمرنگ شدن لکه های صورت و رفع چین و چروک های صورت می شود.

لایه برداری با میکرونیدلینگ

در این روش با استفاده از سوزن های ظریف روی سطح پوست زخم هایی ایجاد می شود، که از محل این زخم ها پوست شروع به بازسازی می کند و در نتیجه برای کلاژن سازی تحریک می شود، که سبب می شود یک لایه جدید بر پوست که جوان تر، شاداب تر و لکه های کمتری دارد را ایجاد کند.

لایه برداری پوست با روش های لیزری

وقتی به مطب پزشکان برای درمان و رفع ناراحتی‌های پوستی می‌رویم، متوجه آن می‌شویم که یکی از رایج‌ترین درمان‌ها،برای مشکلات پوستی، استفاده از لیزر است. اگر شما به یک پزشک خوب و مرکز مناسب مراجعه کنید، استفاده از لیزر می‌تواند بسیاری از مشکلات پوستی شما را حل کند. مشکلاتی مانند: ماه گرفتگی،زخم های برجسته، اسکار های مختلف، لکه های قهوه ای، کک ومک و سایر ضایعات پوستی.

گروه های لیزر لایه بردار

۱_لیزرهای لایه بردار، مانند لیزرCO2:
این لیزر ها، به صورت هماهنگ و سراسری به لایه برداری از یک ناحیه و منطقه از پوست می پردازند.
۲_لایه برداری فرکشنال:این گونه لایه برداری، عوارض کمتری نسبت به لایه برداری قبلی دارد؛ و برای درمان لک های پوست، بهبود چین و چروک صورت و … مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد از لایه برداری پوست چه کارهایی باید بکنیم ؟

بعد از لایه برداری: ۱زیر نور آفتاب نروید.۲ اگر مجبور به بیرون دفتر شدید، یک لایه ضخیم از ضد آفتاب بزنید. ۳در ساعاتی که نور خورشید نفوذ بیشتری دارد، در خانه بمانید! ۴بهداشت پوست را رعایت کنید.

زمان برای لایه برداری

لایه برداری پوست باید هر ۳ تا ۶ ماه تکرار شود. بهترین زمان برای لایه برداری پوست، پاییز و زمستان است؛ زیرا در این فصل ها، اشعه خورشید نفوذ کمتری دارد.

سخن آخر

در مراکز درمانی پوستی، روش های مختلف و متفاوتی برای لایه برداری صورت وجود دارد! پزشک شما می تواند بهترین گزینه را برایتان انتخاب و شما معرفی می کند. حتما به یاد داشته باشید، که بعد از انتخاب روش مناسب پوستتان، انتخاب یک مرکز معتبر حرف اول را می‌زند!!

مطالب مرتبط