سوراخ کردن گوش و انواع پیرسینگ

سوراخ کردن بدن یا همان پیرسینگ به معنای وارد کردن جواهرات و یا اشیای تزئینی به پوست است. یکی از شایع ترین و قدیمی ترین پیرسینگ ها سوراخ کردن غضروف گوش است. اما امروزه تنها پیرسینگ به گوش ختم نمی شود و افراد سایر نواحی بدن خود مثل زبان، لب، ناف، بینی، دندان و چشم را سوراخ می کنند تا با آویزان کردن جواهرات زیبا تر نشان داده شوند .

عوارض پیرسینگ

 آیا سوراخ کردن پوست عوارضی هم دارد ؟ به طور حتم بله، پوست بسیار حساس است و هر گونه تغییر وآسیب دیدگی پوست نیاز به زمان زیادی برای ترمیم دارد ، استقاده از پیرسینگ هم عوارضی مثل عفونت، گوشت اضافه و به جای ماندن اسکار را در پی خواهد داشت .
از مهم ترین عوارض پیرسینگ زبان و لب، عفونت های باکتریایی ویروسی است  که زبان و لب بیشتر مستعد ابتلا به این عفونت هستند، البته در صورتی که پیرسینگ بر طبق اصول بهداشتی و توسط افراد متخصص در این زمینه انجام می شود و همچنین فرد اصول بهداشتی را کاملا رعایت کند، عوارض این چنینی نخواهد داشت. گوشت اضافه بعد از پیرسینگ بیشتر در افرادی که زمینه ارثی کلوئید دارند دیده می شود، این افراد بهتر است از پیرسینگ استفاده نکنند.

 

مراقبت های بعد از پیرسینگ

300-(6)
دهانشویه غرغره کنید.
300-(6)
با حوله خشک نکنید.
300-(6)
با الکل ضدعفونی نکنید.
300-(6)
تا ۲۴ ساعت دوش نگیرند.

سوراخ کردن لب

سوراخ کردن یا پیرسینگ، یک روش محبوب در میان اقشار مختلف، مخصوصاً بانوان است. شاید در مراسم های مختلف و عروسی ها و یا مهمانی ها، آدم هایی را دیده باشید که به نقاطی از بدنشان وسایل تزیینی آویزان کردند. مناطقی مانند: بینی، لب، ناف و …. جالب است بدانید که سوراخ کردن لب و سایر نقاط بدن، مربوط به امروز نیست، بلکه به قرن پنجم میلادی و دوران مصریان بازمی‌گردد.

پیرسینگ یا سوراخ کردن لب

سوراخ کردن لب، به منظور وارد کردن و آویزان کردن وسایل زینتی به لب و افزایش زیبایی آن، صورت می‌گیرد. این کار باید توسط پزشک حاذق در مرکز معتبر انجام شود، تا از عوارض بعد از آن جلوگیری شود. پیرسینگ می‌تواند در قسمت های گوناگونی از بدن، مانند: گوش، لب، بینی، زبان، ناف، دندان و… صورت بگیرد.
در پیرسینگ برای گوش، از یک دستگاه تفنگ مانند استفاده می‌شود؛ اما در قسمت های دیگر بدن،از سوزنی نازک برای پیرسینگ استفاده می گردد.

بعد از سوراخ کردن و پیرسینگ چه کاری انجام بدهیم؟

۱_بعد از اینکه ناحیه مورد نظر را سوراخ کردید، اگر مستعد حساسیت هستید، از فلزاتی مانند نیکل و بدلیجات استفاده نکنید.

۲_از دهانشویه استفاده کنید. حدوداً ۶ هفته طول می‌کشد تا زخمهای شما ترمیم پیدا کند. البته شاید برای بعضی ها، بسته به شرایط بدنی، این مدت زمان طولانی تر باشد!
در پیرسینگ‌ لب باید بعد از غذا خوردن و قبل خواب از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید.
۳_ مسواک بزنید!
۴_بهتر است که محل پیرسینگ و سوراخ کردن، روزانه با صابون آنتی باکتریال شسته شود.
۵_ یادتان باشد که محل سوراخ را با الکلی ضدعفونی نکنید! همچنین از موادی مانند بتادین و ….هم استفاده نشود، زیرا سبب خشک شدن و آسیب دیدگی پوست خواهد شد.
۶_ بعد از اینکه پیرسینگ را انجام دادید، محل سوراخ را دستکاری نکنید و آویز ها را تا زمان بهبود کامل،تغییر ندهید!
۷_برای خشک کردن محل، از حوله کاغذی استفاده کنید و از خشک کردن با حوله های پارچه ایی دوری کنید زیرا این حوله ها معمولاً حاوی باکتری هستند.

سخن آخر

پیرسینگ لب، می تواند به جذابیت صورت شما بیافزاید. اما فراموش نکنید که این زیبایی ممکن است با عوارضی همراه باشد. شما برای کم کردن هر چه بیشتر این عوارض، باید به یک مرکز معتبر مراجعه کنید.
مرکز زیبایی سلین، با بهره گیری از جدیدترین متدهای زیبایی و آرایشی و همچنین پزشکانی حاذق و کادری مجرب، می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای انجام سوراخ کردن لب و پیرسینگ باشد.

مطالب مرتبط