موارد کاربرد بوتاکس

رفع تعریق زیاد(زیر بغل و کف دست و پا)
رفع تعریق زیاد
رفع چین و چروک پوست
رفع افتادگی ابرو و گوشه های دهان
وتاکس چانه، زاویه فک و بینی
زاویه فک و بینی
رفع افتادگی ابرو و گوشه های دهان
رفع چین و چروک پوست
بوتاکس خطوط گردن
بوتاکس خطوط گردن
رفع چروکهای اطراف لب
رفع چروکهای اطراف لب
مزوبوتاکس
مزوبوتاکس
بوتاکس

بوتاکس دارویی است که باعث ضعف یا فلج شدن عضلات می شود. در دوزهای کوچک ، می تواند چین و چروک های پوستی را کاهش داده و به درمان برخی از شرایط عضلات کمک کند. بوتاکس پروتئین ساخته شده از سم بوتولینوم است که باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می کند، این همان سمی است که باعث بوتولیسم می شود. بوتاکس سم است اما وقتی افراد به طور صحیح و در دوزهای کوچک از آن استفاده می کنند ، فواید پزشکی و آرایشی زیادی دارد. تزریق بوتاکس بیشتر برای کاهش چین و چروک پوست شناخته شده است. بوتاکس همچنین می تواند به درمان اسپاسم پلک ، تعریق بیش از حد و برخی از اختلالات مثانه کمک کند.

عملکرد بوتاکس

بوتاکس با هدف گیری سیستم عصبی روند سیگنالینگ عصبی را تحریک می کند، و از انقباض عضلات جلوگیری می کند، در نتیجه به طور موقت عضلات ناحیه تزریق را فلج می کند.اثرات بوتاکس از ۲ روز شروع و بعد از دو هفته کامل میشود  که در صورت نیاز به ترمیم بعد از ۲ هفته مراجعه  به پزشک نیاز است.تزریق بوتاکس محدویت های جدی ندارد تنها بهتر است افراد در دوران بارداری،  شیر دهی، افراد با سابقه حساسیت، بیماری های عصبی عضلانی از بوتاکس استفاده نکنند . 

خطرات و عوارض جانبی

معمولاً افراد از تزریق بوتاکس نتیجه خوبی می گیرند و عوارض جانبی رایج نیست. همراه با اثرات در نظر گرفته شده ،  گاهی دیده می شود سم بوتولینوم  اثرات ناخواسته ای را ایجاد کند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد: درد خفیف ، تورم یا کبودی در اطراف محل تزریق، علائم آنفلوانزا، سردرد، افتادگی موقت پلک بی حسی ضعف یا احساس ناخوشایند بودن، ضعف یا فلج ناخواسته موقت در عضلات مجاور در موارد نادر ،همچنین فرد ممکن است مستعد ژنتیکی باشد که منجر به واکنش ملایم و گذرا غیرمعمول نسبت به دارو  شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

ورزش نکنید
به مدت 24 ساعت ورزش نکنید.
با دست مالش ندهید
ناحیه تزریق را با دست مالش ندهید .
دراز نکشید
به مدت 4 ساعت بعد از تزریق دراز نکشید.
3-7 روز صبر کنید
3-7 روز صبر کنید، تا اثر کامل حاصل شود.
کبودی خفیف (1)
کبودی خفیف دیده می شود، نگران نشوید.
قرص نخورید
آسپرین یا ایبوپروفن مصرف نکنید.

بوتاکس زیر بغل

با پیشرفت علم پزشکی ، روز به روز مشکلات انسان ها به دست پزشکان حل می شود. تعریق بیش از حد زیر بغل ، عارضه ای است که سبب ناراحتی بسیاری از انسان‌ها است. بوتاکس در واقع نوعی ماده است که در حالت بالقوه خطرناک و کشنده می‌باشد . در اواخر قرن ۲۰ اولین گزارش در مورد بوتاکس و زیبایی برای درمان خطوط اخم ابرو منتشر شد .

ساختار بوتاکس

جالب است که بدانید بوتاکس شکل تغییر یافته ای از باکتری کلستریدیوم بوتولیوم است که در حالت ابتدایی و عادی شاید به مسمومیت‌ غذایی تبدیل شود. اما پزشکان با انجام تغییراتی، آن را به داروی مفید تبدیل می‌کنند .

عوارض بوتاکس

شاید برای کسانی که میخواهند بوتاکس انجام دهند همیشه این سوال وجود داشته باشد که آیا تزریق بوتاکس باعث کبودی می‌شود ؟دوران نقاهت دارد؟ افتادگی عضلات می آورد؟ و …. .
باید بدانید که بوتاکس درد کمی دارد که با بیحسی  این درد کمتر میشود.

آیا تعریق بیش از حد زیر بغل با تزریق بوتاکس حل می شود ؟

بسیاری از ما این مورد ناخوشایند را تجربه کردیم . تعریق بیش از حد زیر بغل که علت آن می‌تواند ، عفونت‌های میکروبی غدد زیر بغل، عوامل وراثتی و بیماری‌های عصبی باشد. اولین کاری که پزشک برای درمان این عارضه می‌کند، استفاده از داروها و رژیم‌های غذایی خاص است؛ اما وقتی نتیجه ای حاصل نمی شود می توان به سراغ بوتاکس زیر بغل رفت. این تزریق بدون عارضه است و هیچ مشکلی برای بیمار به وجود نمی آورد .البته که این مورد، نتیجه ی حاصل تبحر کافی پزشک است.

عرق زیر بغل چگونه با تزریق بوتاکس درمان‌میشود؟

درمان عرق زیر بغل به وسیله بوتاکس، به اینگونه است که ماده در چند نقطه زیر بغل تزریق می‌شود، این تزریق هیچ دردی را به دنبال نخواهد داشت، در حالت کلی عوارض بوتاکس همچون کبودی به دلیل ورود سوزن است که احتمال خون مردگی، کبودی و درد  را افزایش می دهد.از زمان تزریق تا چند روز بعد میزان عرق کردن بسیار کاهش می‌یابد و بعد از چند وقت به طور کامل قطع می‌شود. بر اساس نظریات متخصص ها تزریق بوتاکس باید بین ۶ تا ۹ ماه ادامه پیدا کند تا بهبودی کامل به دست بیاید .می توان گفت که بوتاکس زیر بغل بهترین و موثرترین راه برای درمان تعریق بیش از حد می باشد.

آیا بوتاکس زیر بغل از نظر علمی تایید شده است ؟جواب بله است.
بوتاکس زیر بغل در آمریکا و FDA ، برای درمان عرق کردن بیش از حد تایید شده و لازم به ذکر است که برای موارد ضعیف تا متوسط میتوان بوتاکس را در ناحیه زیر بغل و در کنار غدد عرق تزریق کرد.
تزریق کردن بوتاکس در پوست زیر بغل سبب بلوک کردن اعصاب مربوط به تعریق در این ناحیه می شود و در نتیجه عرق کردن کم و متوقف خواهد شد.

بوتاکس زیر بغل تا چه عمقی تزریق میشود؟

بوتاکس زیر بغل در لایه درم پوست تزریق میشود . بعد از تزریق بوتاکس در این ناحیه کمپرس استفاده می‌شود.
کاهش چشمگیر تعریق در طی یک یا دو هفته بعد از تزریق رخ خواهد داد.

سخن آخر

بعد از انجام تزریق بوتاکس زیر بغل فراموش نکنید که بعد دو هفته حتماً باید معاینه شوید تا میزان کاهش تعریق بررسی شود و در مناطقی که دارای عرق هستند دوباره تزریق صورت بگیرد.

مطالب مرتبط